Najmanje 43 osobe su hospitalizirane, od kojih se 32 nalaze na intenzivnoj njezi, naveli su turski zvaničnici. Od početka nove godine, ukupno 34 osobe su preminule od posljedica konzumacije alkoholnih pića sumnjivog porijekla. Sumnja se da je uzrok trovanja alkohol kontaminiran metanolom.
Metanol je supstanca koja se često dodaje alkoholu kako bi se povećala njegova jačina. Prema istraživanjima o ilegalno proizvedenom alkoholu u južnoj Turskoj, metanol se koristi umjesto etanola jer je jeftiniji, ali može izazvati sljepoću, oštećenje jetre i smrt.
Ministarstvo zdravlja Turske se još uvijek nije zvanično oglasilo povodom ovih slučajeva.
Trovanja prouzrokovana konzumacijom alkohola iz kućne radinosti česta su pojava u Turskoj, gdje je privatna proizvodnja alkohola naglo porasla zbog sve većih poreza na alkoholna pića, prenosi N1.
Tokom 2024. godine, u Istanbulu je 110 osoba oboljelo nakon konzumacije alkohola sumnjivog porijekla, od kojih je 48 preminulo, saopćili su vladini zvaničnici.
Najčešće alkoholno piće u domaćoj pripravi u Turskoj je anisov liker ili rakija, čija cijena je u supermarketima porasla na oko 1.300 lira (37,20 dolara) po litru. Od 1. januara, minimalna plata u Turskoj povećana je na 22.104 lire (600 dolara).
Predsjednik Recep Tayyip Erdoğan, koji je na vlasti od 2014. godine, a ranije je bio premijer, igrao je ključnu ulogu u izmjenama turskih zakona o alkoholu.
Od 2013. godine, Turska je zabranila reklamiranje alkohola, sponzoriranje događaja od strane alkoholnih brendova i prikazivanje scena konzumacije alkohola u medijima.
(24sata.info)