Ako primijeti da osoba ima tanak i tih glas, doktoru je jasno da je pacijentu energija pluća na niskom nivou. Crvene oči mu ukazuju na vatru iz jetre, a žutilo u licu na nedostatak krvi i energije slezene. Ako žena ne može ostati u drugom stanju, procjenjuje se energija lijevog i desnog bubrega.
Energija se naziva chi i ovisi od krvi pa doktori kineske medicine kažu da je krv majka energije, a energija gazda krvi.
Bubrezi su u kineskoj medicini jedan od najvažnijih organa, jer predstavljaju osnovu jina i janga i jedan su od važnih energetskih centara našeg tijela. Vezani su za koštano-zglobni sistem, sluh i strahove. Liječenjem bubrega utječete na sve ove sisteme.
Tokom višestoljetne primjene, tradicionalna kineska medicina razvila se u jedinstven i integralni medicinski sistem. Zbog visoke efektivnosti i mogućnosti prevencije oboljenja, ravnopravno dijeli mjesto sa zapadnom medicinom u kineskom sistemu zdravstvene zaštite, ali se s velikim uspjehom primjenjuje svuda u svijetu.
Kineska medicina je spoj zajedničke primjene brojnih tehnika i teorijskih postavki čiji su korijeni u drevnoj kineskoj filozofiji – taoizmu. U osnovi ovog učenja je usklađenost čovjeka s prirodom.
Dva osnovna koncepta tradicionalne kineske medicine su holistički, cjelovit pristup pacijentu, i određivanje tretmana koji je baziran na diferencijaciji simptoma. Liječnik kineske medicine pacijentu će postaviti pitanje o njegovoj konstituciji, načinu života i fizičkim simptomima..
Osnovne teorije na kojima je temeljena kineska medicina su: teorija jina i janga, chija i krvi, teorija pet elemenata, sistem meridijana i kolaterala.
Osnovne cjeline koju ona obuhvaća su: akupunktura i moksibustija, kineska fitoterapija, tuina (kineska masaža), dijetologija ( principi ishrane) i chi gong, drevna kineska vještina gdje se skladom pokreta i disanja postiže balans uma i tijela), prenosi Atma.hr.
(24sata.info)