Prema računicama Saveza samostalnih sindikata BiH, za sindikalnu potrošačku korpu mjesečno je potrebno izdvojiti čak 3.100 KM, od čega se 44 posto ili 1.360 KM odnosi na hranu.
Pomenuti iznosi za hranu su, naravno, pusti san za veliku većinu porodica, s obzirom na to da građani BiH nerijetko ne zarađuju ni toliko da mogu da podmire ovaj izdatak. On, u teoriji, podrazumijeva vrste i količine hrane koje bi jedna porodica trebalo da ima na raspolaganju, da bi se računalo da u ishrani imaju sve ono što se u normalnim državama podrazumijeva za uravnoteženu i zdravu ishranu.
Nažalost, riječ je samo o spisku pustih želja, s obzirom na to da je situacija u praksi drastično drugačija.
Naime, na hranu i ostale izdatke jedno domaćinstvo u Bosni i Hercegovini u prosjeku mjesečno potroši 1.775 KM. To je pokazala Anketa o potrošnji domaćinstava u BiH 2021/22, prema kojoj je prosječni trošak po tročlanom domaćinstvu za hranu iznosio 538, a za neprehranu 1.237 KM.
Tročlano domaćinstvo na meso je u pomenutom periodu mjesečno trošilo 125 KM. Ako se u obzir uzme činjenica da kilogram mesa u prosjeku košta oko 20 KM, nije teško izračunati da jedno domaćinstvo na jelovniku dnevno ima oko 200 grama teletine, junetine ili piletine.
Za voće, domaćinstvo u prosjeku mjesečno izdvaja 41, a za povrće 53 KM. Tačnije, dnevno na voće trošimo nepunih 1,5, a na povrće 1,8 KM. To znači da, u prosjeku, jedno tročlano domaćinstvo dnevno kupuje kilogram jabuka ili, na primjer, kilogram banana, ali svaki drugi dan. Kad je riječ o trošku za povrće, porodica dnevno kupuje kilogram kupusa ili svaki drugi dan, na primjer, manje od kilograma paprika.
Sudeći prema istraživanju “Landgeist Mapa”, jedemo gotovo najmanje mesa u regionu.
Istraživanje sprovedeno prošle godine kaže da se u BiH pojedu oko 43 kilograma mesa godišnje po stanovniku, po čemu smo skoro posljednji u regionu. Ispred nas su Srbija, Crna Gora i Hrvatska, a iza nas Makedonija.
S druge strane, stanovnik BiH u prosjeku godišnje pojede oko 60 kilograma voća.
Naravno, sve pomenute brojke predstavljaju prosjek, što znači da u BiH ima dosta onih koji ni to sebi ne mogu da priušte, ali i onih koji, s obzirom na primanja, mogu da kupe i ptičjeg mlijeka, piše Crna-hronika.
(24sata.info)