Srčani udar - Facebook

Infarkt nastaje kada se zaustavi protok krvi u srce, uglavnom zbog blokade koronarne (srčane) arterije. Neki od simptoma ovog stanja mogu biti:

bol u grudima
kratak dah
mučnina
vrtoglavica
bol u rukama leđima, vilici ili stomaku

Važno je imati na umu i da je ovo oboljenje vrlo nepredvidivo i da osobu može zadesiti u bilo kojem okruženju i u bilo koje vrijeme, čak i u snu. Pravovremena reakcija može značajno povećati šanse za preživljavanje.

Šta raditi ako vas zadesi srčani udar u društvu

Hitna pomoć: Neko od prisutnih neka odmah pozove Hitnu pomoć i obavijesti ih o situaciji i da se sumnja na srčani udar.

Ostanite smireni: Pokušajte da ostanete mirni, jer stres može pogoršati situaciju. Ako osjećate bol u grudima, neka vam neko pomogne da sjednete ili legnete u udoban položaj.

Nitroglicerin: Neka neko od prisutnih stavi nitroglicerin pod jezik osobi koja ima simptome srčanog udara, ukoliko je dostupan, i to u ležećem položaju. U svakom slučaju najbolje je sačekati Hitnu pomoć, jer postoje i druga stanja koja liče na infarkt srca, a to nisu.

Primjena CPR: Ako se desi da osoba koja doživljava srčani udar padne u nesvijest, prisutni bi odmah trebalo da počnu sa reanimacijom (kardiopulmonalnom reanimacijom, CPR). Prvo se provjeri disanje, ako ga nema, uradi se 30 kompresija na sredini grudi, zatim 2 vještačka disanja, i onda ponavljanje. Nastaviti sve dok ne stigne pomoć.

Defibrilator, ako je dostupan: Ako se u blizini nalazi automatski eksterni defibrilator (AED), neka ga neko od prisutnih upotrebi prema uputstvu na uređaju. Defibrilator može pomoći u obnavljanju normalnog ritma srca.

Šta raditi ako vas zadesi srčani udar dok ste sami

Pozovite hitnu pomoć: Prvo pozovite hitnu pomoć (194) i objasnite im da sumnjate na srčani udar. Operateru opišite simptome (bol u grudima, bol u ruci, znojenje, mučnina, vrtoglavica, kratak dah). Ako možete, objasnite gdje se nalazite kako bi vas lakše našli. Nemojte čekati čak iako simptomi nisu dramatični, jer srčani udar može postati ozbiljniji i napredovati brzo.

Ostanite na liniji sa operaterom: Dok čekate hitnu pomoć, budite na liniji sa operaterom. Operater može davati dodatne upute za pomoć i može vam reći kada da očekujete dolazak medicinskog tima.

Pokušajte ostati mirni i ne napustite mjesto: Ako osjećate bol u grudima, pokušajte da ostanete mirni i da se ne pomjerate previše. Sjednite ili legnite u udoban položaj i ne paničite.

Obavijestite nekog od bliskih ako možete: Pozovite nekog od prijatelja, komšija ili porodice i obavijestite ih o vašem stanju i pitajte za pomoć u slučaju da ne možete da stignete do telefona ili ako izgubite svijest.

Uzmite nitroglicerin: Ako imate nitroglicerin i niste alergični, uzmite ga i stavite pod jezik i budite u ležećem položaju.

Ne pokušavajte da vozite sami: Ako osjećate da imate srčani udar, nemojte pokušavati da vozite sami do bolnice. Srčani udar može pogoršati vašu sposobnost da vozite, što može biti opasno. Čekajte hitnu pomoć.

Nikako nemojte kašljati na silu: Društvenim mrežama kruži informacija da snažno udisanje i snažno iskašljavanje omogućava da ostanete pri svijesti dok hitna pomoć ne stigne i da smiri srce. Ova informacija je pogrešna. Naprotiv, na ovaj način stanje može da se pogorša i gubi se dragocjeno vrijeme, prenosi Raport.

(24sata.info)