U 2024. brain rot postala je riječ godine, što govori mnogo o zabrinjavajućem smjeru u kojem ide naša suvremena kultura. Reći ćemo vam što je tačno truljenje mozga i kako možete znati utječe li na vas.
Prošlogodišnja riječ godine začudo nije bila derište ili skibidi toilet, nego mnogo važniji i rječitiji izraz: trulež mozga. Trulež mozga je naizgled jednostavan pojam koji se prije koristio u drugim kontekstima, ali sada se vratio s vrlo specifičnim značenjem. Brain rot povezan je s našim sve više internetskim životima, a činjenica da se upotreba pojma povećala za 230 posto u 2024. sugerira da je taj fenomen postao dominantan u cijelom društvu.
Šta je brain rot?
Brain rot odnosi se na kognitivni pad uzrokovan nekvalitetnim online sadržajem, tj. način na koji kvarimo svoje mozgove neprestanim listanjem memeova i smiješnih videa. Sjetite se samo stroboskopski izmjeničnih TikTok videozapisa, pomičnih Insta postova koji nam govore koji srednjovjekovni prikaz puža odgovara našem horoskopu ili milione drugih “smiješnih” postova i memeova za čije usvajanje nije potreban nikakav kognitivni napor.
Kroz taj sadržaj možemo satima skrolati na svom pametnom telefonu ili nekom drugom uređaju jer on nesmetano prolazi kroz nas – potrebno je samo površno obraditi ono što vidimo da bismo ga razumjeli i pasti u ugodnu ošamućenost.
Čitanje, gledanje filma ili razgovor, s druge strane, zahtijeva mnogo dublju uključenost i usredsređeniju pažnju. No, ovisnost o pametnim telefonima i redovino “ispiranje mozga” imaju svoju cijenu. Drugim riječima, truljenje mozga se više ne odnosi samo na trenutne aktivnosti truljenja mozga, već i na dugoročne učinke koje pretjerana upotreba pametnih telefona uzrokuje u našem mozgu.
Ovako možete znati imate li brain rot
Ako se osjećamo kao da smo proveli previše vremena skrolajući po pametnom telefonu, moguće je da već doživljavamo truljenje mozga. Učinak je direktno proporcionalan potrošnji, što znači da što više bombardujemo svoj um jeftinim sadržajem, veća je šansa da ćemo iskusiti štetne kognitivne učinke. Simptomi truljenja mozga mogu uključivati:
Zaboravnost
Gubitak pamćenja
Razdražljivost
Promjene raspoloženja
Zbunjenost i dezorijentacija
Naše pamćenje i zabava pretjerano se oslanjaju na digitalne uređaje
Već neko vrijeme znamo da dugotrajno izlaganje digitalnim uređajima šteti našim funkcijama pažnje i otežava koncentraciju. Još jedan ozbiljan problem je što brza i laka konzumacija digitalnog sadržaja izaziva hormonske efekte koji rezultiraju povećanom proizvodnjom dopamina koji je odgovoran za osjećaj prijatnosti. Međutim, zbog brojnih online okidača, kasnije, u “stvarnom životu”, postaje teže proizvesti ovaj vrlo važan hormon.
Stoga se može vidjeti da brain rot može imati vrlo ozbiljne kognitivne i bihevioralne posljedice. Činjenica da je ova sintagma postala riječ godine može biti važno upozorenje, a možda nas baš na vrijeme potakne da preokrenemo te štetne procese, piše Ljepota i zdravlje.
(24sata.info)