biznisinfo.ba

Godina iza nas bila je veoma neizvijesna i teška na svim poljima, pa tako i na poslovnom planu. Ipak, nije sve tako crno.

Domaći poduzetnici ali i strani investitori pokazali su da i dalje imaju vjeru u našu zemlju te da ovdje vrijedi ostati i ulagati.

BiznisInfo.ba je izdvojio nekoliko poslovnih vijesti i događaja koji su obilježili ovu godinu, kada je riječ o poslovnoj sceni u BiH. Bilo ih je mnogo više, tako da izbor nije bio nimalo lagan.

10. Lidl investirao stotine miliona KM

Njemačka kompanija Lidl u ovoj godini investirala je, prema procjenama, stotine miliona KM u Bosnu i Hercegovinu. Lidl je proljetos ozvaničio gradnju velikog distributivnog centra u Lepenici kod Sarajeva, što je samo za sebe investicija od sto miliona eura. Ujedno je završena ili se privodi kraju izgradnja niza prodajnih objekata širom BiH.

Otvaranje Lidlovih objekata u BiH može se očekivati najranije 2026. godine.

9. Ryanair otvorio vrata Evrope

Kompanija Ryanair započela je proljetos letove iz Sarajeva ka nizu evropskih destinacija. Najveća evropska niskotarifna aviokompanije otvorila je vrata Evrope za građane BiH.

Ryanair u međuvremenu nastavlja sa povećavanjem broja linija iz Sarajeva i preuzima dominaciju ne samo na tržištu BiH, već i cijelog regiona. Dolazak ove kompanije u Sarajevo rezultat je subvencija kantonalne vlasti.

8. Otvorena velika tvornica GS-Rama

Nova tvornica “GS-RAMA”, jedna od najmodernijih postrojenja u BiH, svečano je otvorena u novembru u općini Prozor-Rama. Vlasnica tvornice Snježana Köpruner zahvalila je svima koji su na bilo koji način doprinijeli izgradnji ove tvornice, kao i svojoj porodici koja ju je pratila na ovom pothvatu.

“GS-RAMA” je tvornica koja će proizvoditi zavarene metalne konstrukcije, sa mašinskom obradom i antikorozivnom zaštitom za svjetski poznate firme. Gradnja je započela polaganjem kamena temeljca krajem 2022. godine.

Investicija će ukupno iznositi 40 miliona KM. Trenutno je zaposleno 70 radnika, a kroz nekoliko godina tvornica bi trebala dosegnuto svoj puni kapacitet od 250 do 300 radnika.

7. Rađanja poslovne imperije na istoku BiH

Fočak Gordan Pavlović, osnivač i vlasnik firme Pavgord, ove godine je preuzeo nekoliko velikih kompanija te na taj način stvorio jednu od najvećih poslovnih imperija na istoku Bosne i Hercegovine.

Nakon preuzimanja najvećeg izvoznika iz BiH, firme Alumina, akvizirao je i kompaniju Boksit iz Milića te još neke manje kompanije. Time je nastala jedna od najvećih poslovnih grupacija u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Također je otkupio finansijska potraživanja jednog od većih tržnih centara u Sarajevu – Sara Centra na Ilidži, što je vjerovatno uvod u njegovo preuzimanje.

6. Otvorena nova tvornica Violete

U oktobru je svečano otvorena tvornica kartonske ambalaže Corspack u Grudama. Ovo je još jedan veliki poduzetnički poduhvat firme Violeta, na čelu s Petrom Ćorlukom, njegovom porodicom i radnicima, čime se dodatno učvršćuje njihova pozicija među vodećim poslovnim subjektima u regiji.

Investicija veća od 40 miliona eura, koja se prostire na 30.000 m², donosi kapacitet od 60.000 tona godišnje proizvodnje, uz korištenje najmodernijih mašina iz Njemačke, Švedske, Italije, Nizozemske i Japana.

5. Adriatic Metals vratio život u Vareš

Prva pošiljka koncentrata rude iz postrojenja za preradu rude u Varešu krenula je u maju ove godine put Luke Ploče čime je zvanično počela realizacija prvog ugovora o prodaji koncentrata uz prvu milionsku naplatu od međunarodnih kupaca.

Proizvodnja u Varešu počela je nekoliko mjeseci prije toga. Postrojenje za preradu rude u Varešu je u potpunosti operativno i radi u skladu s planom proizvodnje. Riječ je o jednoj od najvećih stranih investicija u BiH u poslijeratnom periodu, koja je vratila život u Vareš.

4. Pionirski potez ASA Financea

ASA Finance, članica ASA grupacije, ljetos je uspješno realizovala emisiju korporativnih obveznica u iznosu od 30 miliona KM, i to rekordnom roku, što ukazuje na rastuću potražnju tržišta za novim modelima ulaganja na tržištu kapitala Federacije Bosne i Hercegovine.

Ovo je rijedak primjer u BiH da privatna kompanija prikuplja novac na berzi za razvoj vlastitih operacija, s obzirom na to da u našoj zemlji obveznice uglavnom emituje država, tačnije entiteti.

Stoga je ovo važan korak u razvoju tržišta kapitala u BiH i otvara put i drugim kompanijama da krenu u prikupljanje sredstava na isti način.

3. Investicije i akvizicije giganta iz Gradačca

TMD Group iz Gradačca nastavila je s investicijama. Ove godine radila je na proširenju proizvodnje na dvije lokacije a ujedno je dogovarala i preuzimanje koreanske kompanije s ciljem preseljenja proizvodnje u BiH. Grupacija u okviru koje posluje ukupno šest kompanija, ove godine planira rast od 25 posto a naredne godine donose šanse za dalji razvoj.

Kompanija TMD Automotive ušla je u investiciju proširenja proizvodnog pogona za 3.500 kvadratnih metara jer smo popunili kapacitete postojeće hale. Najveći dio proizvodnje odnosi se na komponente za električne automobile.

U značajnu investiciju ušao je i Kovgrad, još jedna kompanija koja posluje u okviru grupacije, od preko pet miliona eura. Takođe je riječ o proširenju proizvodnje. Dogovoreno je i preuzimanje kompletne koreanske fabrike s planom preseljenja proizvodnje iz Španije u BiH.

2. Otvoren grandiozni most Hercegovina

Poddionica Počitelj – Zvirovići i most “Hercegovina”, jedan od najvećih infrastrukturnih objekata na koridoru 5C i jedan od najviših mostova u ovom dijelu Evrope, otvoreni su 4. septembra.

Most “Hercegovina” strateški je infrastrukturni projekat koji spaja južni dio Bosne i Hercegovine s evropskom mrežom prometnih koridora. Dio je poddionice Počitelj – Zvirovići, koja se proteže na 11,07 kilometara i povezuje Počitelj s granicom Hrvatske preko graničnog prijelaza Bijača.

Most “Hercegovina” prelazi preko rijeke Neretve i ističe se svojom visinom, s najvišim stupom od 97 metara, što ga čini najvišim mostom na Koridoru 5C i jednim od najviših mostova u ovom dijelu Evrope.

1. Ulazak američkog kapitala u namjensku industriju

Novi investitor je stekao velike udjele u bh. kompanijama Pretis i Binas, koje su među liderima u vojnoj industriji BiH. Riječ je o firmi Sikto, registrovanoj u Sarajevu, koja je stekla udio od 41,5 posto vlasništva u Pretisu i 25,69 posto vlasništva u Binasu. Vlasnik kompanije Sikto je firma Sitko Acquisition LLC iz Sjedinjenih Američki Država koja nije odranije poznata.

No, iza svega očito stoji poznata američka firma Regulus Global LLC koja je najavila veliki investicioni ciklus u ove dvije bh. firme. Ulazak američkog kapitala u bh. namjensku industriju označava veliku prekretnicu i za očekivati je da razvoj ove industrijske grane dodatno ubrza, piše biznisinfo.

(24sata.info)