Davno su prošla vremena kada su se banke udvarale samo milionerima. Danas se finansijske institucije sve više bore za klijente sa znatno nižom imovinom.
Međutim, kad vas banka smatra bogatima?
Tri kategorije bogatih
Prema pisanju Frankfurter Allgemeine Zeitung, njemačke banke klijente dijele na tri kategorije:
“Imućne osobe”, to su bogati klijenti s likvidnom imovinom između 100.000 i milion eura, prenosi N1.
“Pojedinci visoke neto vrijednosti” su pojedinci koji dosegnu milionsku granicu.
“Pojedinci ultravisoke netovrijednosti” je grupa koja uključuje klijente banaka s imovinom od 30 miliona eura ili više.
Kako smo već rekli, fokus banaka više nije na superbogatima. Razlog – savjetodavni troškovi za banke značajno rastu.
Ti klijenti često imaju složenije zahtjeve i očekuju rješenja po mjeri. Felix Germann, partner u McKinsey & Company, objašnjava za FAZ: “U načelu, ona (finansijska rješenja za bogate klijente) često se temelje na modularnom rasponu finanaijskih proizvoda, posebno za klijente s niskom imovinom od jednocifrenog miliona”.
Svako ko pripada grupi “imućnih” već ima koristi od niza prednosti. Prema Frankfurter Allgemeine Zeitungu, to prije svega uključuje ličnog savjetnika koji je dostupan telefonom ili e-poštom. To obično kreira individualni finansijski plan i pomaže u izbjegavanju dugog čekanja u pozivnom centru, prenosi Fenix-Magazin.
Koliko je bogatih među Nijemcima?
Prema pisanju ovog lista, nije lako saznati koliko je “imućnih” među klijentima njemačkih banaka. Kod veće imovine postoje znatno preciznije procjene. Boston Consulting Group pretpostavlja da u Njemačkoj ima gotovo 550.000 dolarskih milionera. Rečeno je da postoji “samo” 3.300 superbogatih ljudi s imovinom većom od 100 miliona dolara.
(24sata.info)