Međutim, postoji nekoliko savjeta koji mogu pomoći trudnicama da imaju kvalitetniji san i budu odmorne.
Svjetlost i prostor
Za dobar san, važno je stvoriti mirno i tamno okruženje. Pobrinite se da je soba zamračena, izbacite elektronske uređaje poput računara i postavite čistu mirisnu posteljinu. Pripremite prostor u kojem ćete se osjećati opušteno i ugodno, prenosi Klix.
Jastuci za udobnost
Korištenje više jastuka može značajno olakšati spavanje. Stavite ih ispod stomaka i između nogu kako biste smanjili pritisak na dijafragmu i poboljšali disanje. Ovaj trik također pomaže u smanjenju bolova u leđima i nelagode, a omogućava vam da pluća bolje funkcionišu bez ikakvih smetnji.
Unos tekućine
Iako je važno piti dovoljno vode tokom dana, trudnicama se savjetuje da izbjegavaju unos previše tekućine u večernjim satima. Time ćete spriječiti da vam mjehur bude prepun tokom noći, čime ćete smanjiti potrebu za čestim odlaskom u toalet. Također, izbjegavajte kafu, jer kofein može dodatno poremetiti san.
Mlijeko prije spavanja
Mala šolja toplog mlijeka prije spavanja može vam pomoći da lakše zaspite. Laktoza u mlijeku potiče proizvodnju inzulina, koji pomaže triptofanu, aminokiselini koja se nalazi u mlijeku, da uđe u mozak, čime olakšava uspavljivanje. Ako imate problema s probavom laktoze, probajte s alternativnim mlijekom poput sojinog ili rižinog.
Temperatura sobe
Važno je da prostorija u kojoj spavate bude dovoljno hladna, jer se tijelo lakše opušta u takvom okruženju. Trudnice često osjećaju toplinske napade, pa je bitno održavati ugodnu temperaturu. Isključite klimu ili grijalicu prije spavanja, a sobu dobro prozračite kako biste osigurali svjež zrak.
Lijekovi za san
Ako imate ozbiljnih problema sa spavanjem koji ugrožavaju vaše zdravlje ili zdravlje bebe, konsultujte se s liječnikom. Iako postoje lijekovi koji su sigurni za trudnice, važno je da se posavjetujete s doktorom prije nego što odlučite uzimati bilo kakve medicinske preparate.
Spavajte na boku
Spavanje na boku, posebno na lijevoj strani, poboljšava protok krvi prema maternici i može pomoći u smanjenju nelagode. Spavanje na stomaku postaje nemoguće kako trudnoća napreduje, dok spavanje na leđima može uzrokovati pritisak na unutarnje organe i ometati cirkulaciju, pa je najbolje izbjegavati tu poziciju.
Pravilno postavljanje tijela i stvaranje ugodnog okruženja za spavanje može značajno poboljšati kvalitetu sna tokom trudnoće.
(24sata.info)