Na konferenciji su definisane neke nejasnoće koje su građani/ke, ali i institucije, te privatna lica imala povodom implementacije Zakona o zabrani pušenja u FBiH.
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Vedran Marčinko, rekao je da “Inspektori od danas izlaze na teren. Najbitnija stavka u vezi sa zabranom pušenja jeste da nema prostorija za pušenje u javnim i privatnim objektima.
U medijima se provlači to pitanje. Ljudi nemaju pravo na prostorije za pušenje u ministarstvu ili privatnom poduzeću. Četiri slučaja su izuzetci: ugostiteljski objekti do 50 metara kvadratnih, hotelske sobe koje mogu biti pušačke, zdravstvene ustanove (mentalno zdravlje) i aerodromi gdje imaju specijalizirane kabine. To je propisano pravilnikom.”
Zakon je stupio od maja, međutim prilagodba od šest mjeseci je napravila da izgleda kao da je zakonska primjena tek od decembra.
“Inspektori rade svoj posao, te imaju svoje zakonske ovlasti (…) Građani pitaju kada će početi primjena, od danas svi inspektori idu na teren da bi se zakon počeo poštovati”.
Jasmina Čekrić ispred PROI-a rekla je “postoji veliki stepen odgovornosti ugostitelja i pravnih lica koji su primjenili zakon u maksimalnoj mjeri. Veliki je odziv građana za poštivanje zakona jer svakodnevno putem kampanje za zakon dobijamo pohvale i prekršaje za loše prakse. Usvojili smo mehanizam prijava za loše primjere i za pohvale za dobre prakse.
Preko 70 prijava smo zaprimili, te ih nastavljamo pratiti uz inspekcije na federalnom i kantonalnom nivou. Postoje i mehanizmi prijave putem zahtjeva koji se upućuje prema inspekciji, te direktno tako staviti prekršaje zakona. Postoji dobar odaziv u ovom momentu, te se obavlja posao u skladu sa ingirencijama. Nastavljamo sprovoditi kampanju sa institucijama”, prenosi Radiosarajevo.
(24sata.info)