Veliko skladište se navodno nalazilo u štabu vojne divizije u blizini Damaska kojom je komandovao Asadov brat Maher. CNN nije mogao provjeriti lokaciju.
Na snimku se čuje kako jedna osoba govori da je to “jedno od najvećih skladišnih objekata za proizvodnju tableta kaptagona”. Na podu se vide gomile tableta i oprema za pravljenje droge.
Ako se autentičnost snimka potvrdi, otkriće bi podržalo tvrdnje Sjedinjenih Američkih Država i drugih zemalja da je Assadov režim bio uključen u izvoz droge. Kaptagon je postao značajan društveni problem u susjednim arapskim zemljama i podstakao je neke od njih da se uključe u pregovore s bivšim sirijskim režimom kako bi suzbili njegovu trgovinu.
Syrian people are destroying the Captagon drugs they found in the factories and warehouses of Maher Assad. pic.twitter.com/8zpPJbQiNd
— Clash Report (@clashreport) December 11, 2024
“Kokain za siromašne”
Radi se o supstanci koja izaziva veliku ovisnost, uglavnom sadrži amfetamin, koji se ponekad opisuje kao “kokain za siromašne”. Studije posljednjih godina procjenjuju da je godišnja trgovina ovom drogom vrijedna milijarde dolara. Vjeruje se da je to postalo ekonomski spas za Assadov režim dok je bio pod američkim sankcijama.
Ove sedmice, medij Al Arabiya u vlasništvu Saudijske Arabije izvijestio je o otkriću na hiljade tableta kaptagona u zračnoj bazi Mazzeh južno od Damaska. Navodno otkriće, koje CNN ne može potvrditi, napravljeno je u ogranku obavještajne službe Air Force Intelligence, ogranka Assadovog režima za koji se ranije tvrdilo da je umiješan u proizvodnju i distribuciju droge.
Prošle godine je američko ministarstvo financija sankcioniralo brojne Sirijce blisko povezane s Assadovim režimom zbog njihove navodne umiješanosti u trgovinu kaptagonom.
“Sirijski režim i njegovi saveznici sve više prihvaćaju proizvodnju i trgovinu kaptagona kako bi generirali čvrstu valutu, za koju neki procjenjuju da je u milijardama dolara“, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Među osuđenima su bila i dva rođaka Bashara al Assada i Khalida Qaddoura, bliskog saradnika Mahera al-Assada koji je opisan kao “ključni proizvođač droge i pomagač” proizvodnje kaptagona u Siriji.
U nedjelju, nakon što je stigao u Damask, vođa snaga koje su svrgnule režim, Mohammad al Jolani, rekao je da je Sirija postala “vodeći svjetski izvor kaptagona“.
Bidenova administracija je prošle godine izradila strategiju za borbu protiv trgovine kaptagonom, rekavši da su ogromnu većinu droge “proizvele lokalne sirijske frakcije povezane s Assadovim režimom i Hezbolahom” i da se “velike količine ovih kaptagon tableta isporučuju iz sirijskih luka kao što je Latakija ili prokrijumčareni preko jordanske i iračke granice”.
Iskorištavanje trgovine kaptagonom
Prema izvještaju Carnegie Endowmenta ranije ove godine, Assadov režim i njegovi saveznici su “iskoristili trgovinu kaptagonima kao sredstvo pritiska na zaljevske države, posebno Saudijsku Arabiju, da reintegriraju Siriju u arapski svijet“.
U njemu se navodi da je proizvodnja droge “isprepletena s interesima moćnih interesnih grupa u Siriji, uključujući visoke članove rukovodstva“.
Ured UN-a za drogu i kriminal izvijestio je prošle godine da je “glavno odlazno područje” za pošiljke ove droge i dalje u Siriji i Libanu, “sa odredištima u arapskim zemljama Zaljeva koja se stižu direktno kopnom ili morem, ili indirektno s pošiljkama preko drugih regiona”.
UNODC je također izvijestio da su najveće zapljene droge – oko dvije trećine ukupnog broja – izvršene u Saudijskoj Arabiji. CNN je ranije izvještavao o širokoj upotrebi droge u kraljevstvu.
Saudijski ambasador u Bejrutu je 2022. izvijestio da su vlasti u kraljevstvu zaplijenile 700 miliona tableta prokrijumčarenih iz Libana od 2014. godine.
Nekoliko studija procjenjuje da je trgovina kaptagonom porasla tokom posljednje decenije. Bliskoistočni institut izvijestio je da je 2021. godine u inostranstvu zaplijenjeno skoro 6 milijardi dolara sirijske proizvodnje kaptagona, a samo u aprilu 2022. u susjednim zemljama presretnuto je 25 miliona kaptagon tableta u vrijednosti od oko 500 miliona dolara.
(24sata.info)