Peško je redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), inostrani član Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske, kao i Crnogorske akademije nauke i umetnosti.
Njegova specijalnost su gastroenterologija, kardiotorakalna hirurgija i endoskopska hirurgija, a počasni je član Udruženja hirurga Republike Srpske i Bugarskog hirurškog udruženja.
U životu doktora Peška posebno mjesto zauzima Hercegovina, gde je učestvovao u izgradnji bolnice u Nevesinju, a sada i u gradnji bolnice u Trebinju.
On je tokom rata u Bosni i Hercegovini kao hirurg dobrovoljac otišao na ratište tokom Mitrovdanske ofanzive na Nevesinje 1992. godine pišu mediji u Srbiji.
Predrag Peško rođen je 29. maja 1955. godine u Boki kod Zrenjanina, gde mu je na željeznici službovao otac, a porijeklom je iz Hercegovine, u kojoj je odrastao. Djetinjstvo i školovanje proveo je u Čapljini, gdje su mu živjeli roditelji sve do rata, a rodbinu ima u Trebinju i Nevesinju.
Peško je završio Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu 1980. godine sa ukupnom srednjom ocjenom 9,46 i prosječnom ocenom iz kliničkih predmeta 10.
U ljekarskoj karijeri od 1981. godine radio je na Prvoj hirurškoj klinici Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, obavljao je funkciju prodekana Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu u tri mandata, te bio načelnik Centra za hirurgiju jednjaka Prve hirurške klinike Kliničkog centra Srbije od 1993. godine do penzionisanja 2020. godine.
Peško se usavršavao u Londonu i Birmingemu, Hajdelbergu i Strazburu, Vašingtonu, pa sve do Tokija, gde je usvojio inovativne metode operisanja karcinoma gornjeg dijela jednjaka, pri čemu se ne vadi cijeli jednjak i ne otvara grudni koš.
Dobitnik je nagrade za najbolji naučni rad na međunarodnom kongresu o karcinomu želuca u Njujorku 2001. godine, nagrade Tayco Healthing Group Surgical Corporation za dostignuća u hirurškoj stapler tehnici 2003. godine i dvije nagrade Srpskog ljekarskog društva.
Podsjetimo. u haškim presudama za Nevesinje, koriste se termini “srpske snage“ i “srpski vojnici“, ali nije definisano da li se pod tim misli na vojnu ili policijsku formaciju, izuzev što se među tim snagama spominju “šešeljevci“, dok je za pojedine zločine utvrđena odgovornost paravojnih jedinica*, Nevesinske brigade Vojske Republike Srpske (VRS) te pripadnika Minisitarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) *među paravojnim formacijama se navode “Beli Orlovi“ i “Crvene beretke“. Crvene Beretke su kako je poznato elitna jedinca dobrovoljaca koju je predvodio Milorad Ulemek Legija. Kasnije su u akciji Sablja Legija i njegovi saradnici uhapšeni i osuđeni za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića ali i mnoga druga ubistva, prenosi N1.
(24sata.info)