Nakon predsjedničke odluke, general Park An-soo je najavio niz mjera prema deklaraciji o ratnom stanju, prenosi Al Jazeera.
Zabranjene političke aktivnosti i demonstracije
Sve političke aktivnosti “uključujući i aktivnosti Narodne skupštine”, lokalnih odbora, političkih partija i političkih udruženja su do daljnjeg zabranjene, prenosi N1.
Također je zabranjeno “svako djelo koje negira ili pokušava srušiti liberalno-demokratski sistem, kao i širenje lažnih vijesti, manipulaciju javnim mnijenjem ili lažnu propagandu”, kao i štrajkovi i “skupovi koji podstiču društveni nered”.
Svi mediji će biti stavljeni pod kontrolu Komande vojnog stanja, navodi se u naredbi.
Zdravstveni radnici, uključujući ljekare koji su trenutno u štrajku, moraju se vratiti na posao u roku od 48 sati ili riskirati kaznu.
“Prekršitelji ovog proglasa bit će podvrgnuti hapšenju, zadržavanju, te pretresu i privođenju bez naloga”, rekao je general Park An-soo.
Snimci na društvenim mrežama prikazuju helikoptere na nebu i oklopna vozila na ulicama glavnog grada Seula, koji ima skoro 10 miliona stanovnika.
Kada je posljednji put proglašeno ratno stanje?
Prošlo je 45 godina od izdavanja takve naredbe. Vlasti Južne Koreje posljednji put su proglasile ratno stanje 26. oktobra 1979. nakon ubistva predsjednika Parka Chung-heea. Mjera se proširila na glavni grad Seul i druge veće gradove u pokušaju stabilizacije haotične političke situacije.
No, u maju 1980., južnokorejska vojska, predvođena Chunom Doo-hwanom, proširila je ratno stanje širom zemlje kako bi konsolidovala vlast.
To je dovelo do demokratskog ustanka u Gvangjuu, poznatog i kao Pokret 18. maja, u kojem su mnogi civili ubijeni tokom vojnog gušenja.
(24sata.info)