Njegova popularnost među turistima je porasla i zbog tzv. tubinga ili mirnog spuštanja rijekom. Tubing je zabranjen 2012. godine zbog smrtnih slučajeva, ali je Vang Vieng ostao popularno turističko odredište, prvenstveno među mladima.
No, u posljednjih nekoliko dana je u fokusu svjetske javnosti nakon nekoliko smrtnih slučajeva, za koje je izgledno da su uzrokovani trovanjem metanolom.
Posljednja preminula je 19-godišnja Australka Holly Bowles, a ranije su preminule 28-godišnja Britanka, advokatica Simone White i najbolja prijateljica Bowles, 19-godišnja Bianca Jones. Osim toga, također ranije su preminuli tinejdžer iz Australije, dvojica Danaca (19 i 20 godina) te jedan Amerikanac. Hospitalizirano je 11 osoba.
Uhapšen je menadžer i vlasnik hostela Nana, a riječ je o hostelu za bekpekere koji su među najbrojnijim turistima u Vang Viengu. Porodice iz različitih dijelova svijeta traže odgovor na pitanje kako se dogodilo masovno trovanje sa smrtnim posljedicama.
Britanka Claire je među onima koji su imali loše iskustvo u Vang Viengu. To se dogodilo prošle godine kada je došla u jedan improvizirani bar, i to u trenutku kada je pila votku i kolu.
“Počela sam da se osjećam čudno, odjednom sam osjećala slabost i umor, gubila sam ravnotežu i svijest. Uglavnom sam bila svjesna svega, ali nisam mogla vidjeti. Znala sam da me nose, ali nisam mogla ništa fizički učiniti. Sjećam se da sam pokušavala objasniti da nešto nije u redu, da jednostavno nisam pijana”, ispričala je.
Njeni prijatelji su primijetili da joj se oči prevrću, što im je bio zastrašujuć prizor. Claire je nakon toga završila u bolnici, a još uvijek ne zna šta joj se tačno dogodilo.
“U Laosu smo upozoreni da ne pijemo žestoka pića jer su postojale priče o lošem alkoholu, ali piće koje smo pili je kupljeno u supermarketu u Vang Viengu i jedino piće koje smo imali bilo je ono koje smo kupili u supermarketu”, ukazala je.
Dok istraga o posljednjem slučaju masovnog trovanja traje, stručnjaci ističu da klinički znakovi upućuju na trovanje metanolom. U kulturi stanovništva jugoistočne Azije je kuhanje alkoholnih pića od riže i šećerne trske. Ponekad se spomenuti sastojci miješaju s metanolom koji je jeftinija alternativa etanolu, prenosi Klix.
Dok se etanol kao ključna komponenta alkoholnih pića može sigurno konzumirati u malim količinama, metanol je otrovan za ljude. Samo 30 mililitara metanola može biti smrtonosno. Azija ima najveću učestalost trovanja metanolom na svijetu. Ako se trovanje metanolom dijagnosticira na vrijeme i liječi se na vrijeme, stopa preživljavanja je visoka, piše list Guardian.
(24sata.info)