Tri od pet vodećih istraživačkih grupa koje prate globalne temperature smatraju da je 2024. na putu da bude barem 1,5°C toplija od predindustrijskog razdoblja, što ističe ovu godinu kao najtopliju na rekordima, nadmašujući rekord postavljen prošle godine. Posljednjih deset uzastopnih godina već je bilo najtoplijih deset godina ikad zabilježenih.
Iako pojedinačna godina koja premaši 1,5°C sama po sebi ne znači klimatsku propast niti kršenje Pariškog sporazuma iz 2015. godine, u kojem su zemlje pristale da pokušaju održati dugoročni porast temperature ispod tog praga, naučnici upozoravaju da je ova ambicija de facto nestala, uprkos pozivima lidera koji se trenutno okupljaju na klimatskom samitu UN-a u Azerbejdžanu.
“Cilj izbjegavanja porasta temperature iznad 1,5°C je mrtav. Gotovo je nemoguće izbjeći to u ovom trenutku jer smo predugo čekali da djelujemo”, rekao je Zeke Hausfather, voditelj klimatskih istraživanja u Stripeu i istraživač na Berkeley Earthu. “Mi užurbano idemo prema liniji od 1,5°C i to sve brže, a to će se nastaviti dok globalne emisije ne prestanu rasti”.
Prošle godine bilo je toliko iznenađujuće toplo, čak i u kontekstu klimatske krize, što je izazvalo “nekoliko trenutaka preispitivanja” među klimatskim ekspertima, rekao je Hausfather. U posljednjim mjesecima također su zabilježene vrućine uprkos slabljenju El Niña, periodičnog klimatskog događaja koji je pogoršao temperature već povišene sagorijevanjem fosilnih goriva, prenosi N1.
“Bit će to najtoplija godina s neočekivano velikom razlikom. Ako nastavi biti ovako toplo, to je zabrinjavajući znak”, rekao je. “Prelazak 1,5°C ove godine vrlo je simboličan i znak je da se sve više približavamo prekoračenju tog cilja”.
Klimatski eksperti očekuju da će postati očito kako je cilj od 1,5°C, kojeg su vlade dogovorile već premašen u sljedećoj deceniji.
Uprkos tome što su zemlje pristale odstupiti od fosilnih goriva, ove godine globalne emisije stakleničkih plinova dosegnut će novi rekord, a čak i ako se ispune trenutna nacionalna obećanja, svijet je na putu prema porastu temperature od 2,7°C, što prijeti katastrofalnim toplinskim valovima, poplavama, glađu i nemirima.
“Očito ne uspijevamo promijeniti smjer”, rekla je Sofia Gonzales-Zuñiga, analitičarka u Climate Analyticsu, koji je pomogao u izradi procjene temperature Climate Action Tracker (Cat).
Ipak, pregovori na Cop29 u Bakuu nastavili su pozivati na akciju kako bi se ostalo ispod 1,5°C praga.
“Samo vi možete pobijediti vrijeme u vezi s 1,5°C”, glavni sekretar UN-a António Guterres pozvao je svjetske lidera u utorak, priznajući pritom da planet prolazi kroz “masterclass u klimatskoj destrukciji”.
No cilj od 1,5°C sada se čini više kao retorički, nego naučno ostvariv, osim u slučaju masivnih količina budućeg uklanjanja ugljika pomoću tehnologija koje još nisu dokazane. “Nikada nisam mislio da je 1,5°C ostvariv cilj. Mislio sam da je to besmislen cilj”, rekao je Gavin Schmidt, klimatski naučnik u NASA-i. “Potpuno sam neiznenađen, kao i gotovo svi klimatski eksperti, da ćemo ga ubrzo preći”.
(24sata.info)