Noge - Shutterstock

Kako piše Mirror, ne postoji konkretan lijek za zatajenje srca, a ono se vremenom obično pogoršava. Poznato i pod nazivom edem, ovo stanje također može utjecati na stopala i gležnjeve, čineći ga neugodnim za hodanje.

Bolovi mogu nestati ujutro i pojaviti se kasnije tokom dana. Do zatajenja srca dolazi kada srce ne može ispravno pumpati krv po tijelu. To se obično događa jer je srce postalo preslabo ili ukočeno.

“Zatajenje srca je dugoročno stanje koje se s vremenom postupno pogoršava. Obično se ne može izliječiti, ali simptomi se često mogu kontrolirati godinama”, navode iz National Health Servicea, prenosi N1.

Zatajenje srca uzrokuje povećan krvni pritisak u krvnim žilama zbog činjenice da srce ne može pumpati onoliko učinkovito koliko bi trebalo. Ovo povećanje pritiska tjera tečnost iz krvnih žila u okolna tkiva, što dovodi do otekline ili edema.

Simptomi koji ukazuju na edem su: otečeni članci, stopala ili noge, sjajna ili rastegnuta koža, promjene u boji kože, nelagoda, ukočenost i udubljenja kada pritisnete kožu.

No otečenost može biti uzrokovana ako predugim sjedenjem u istom položaju, konzumacijom previše slane hrane, prekomjernom težinom, povredama, trudnoćom, uzimanjem određenih lijekova, ubodom insekta, krvnim ugruškom, infekcijom te problemima s bubrezima ili jetrom.

Stoga se savjetuje da posjetite ljekara, ako primijetite određene simptome ili promjene na svom tijelu.

(24sata.info)