X.com

Stimulativne mjere su podstakle rast berze, čime su povećana bogatstva većine najbogatijih u Kini.

Niz mjera dizajniranih da zaustavi pad tržišta nekretnina i pokrene privredni rast ojačao je kinesko tržište akcija. Ipak, zabrinutost zbog strukturnih izazova i dalje postoji. Referentni indeks CSI 300 porastao je za 12% od prošle godine, što je doprinijelo rastu kolektivnog bogatstva.

Prije dvije godine ono je palo ispod bilion dolara, ali je sada ponovo prešlo prag od 13-cifara. To je porast od 15% u odnosu na prošlogodišnjih 895 milijardi dolara. Minimalno neto bogatstvo za ulazak među 100 najbogatijih u Kini povećano je na 3,9 milijardi dolara, u odnosu na 3,4 milijarde u 2023.

Ukupno 60 milijardera je povećalo bogatstvo ove godine, dok je kod 22 došlo do pada neto vrijednosti. Među njima je i tajkun iz industrije vode i pića, Žong Šenšen, osnivač kompanije Nongfu Spring, koja se suočava sa intenzivnim cjenovnim ratom na kineskom tržištu flaširane vode. Žongovo bogatstvo smanjeno je za 9,3 milijardi dolara, na 50,8 milijardi dolara, iako je četvrtu godinu zaredom zadržao prvo mjesto na listi.

Najveći dobitnik

Najveći dobitnik u dolarima je Ma Huaten, predsjednik Tencent Holdings-a, koji je dodao 14,7 milijardi dolara. Tako je povećao bogatstvo na 46,8 milijardi dolara i popeo se na drugo mjesto, gdje je posljednji put bio 2020. Akcije ovog internet giganta skočile su 49% u protekloj godini. To se dogodilo zahvaljujući većim prihodima od online igara, streaminga i oglašavanja.

Suosnivač Bytedance-a, Džang Jiming, pao je na treće mjesto, uprkos povećanju neto vrednosti za 5% na 45,6 milijardi dolara. Vlasnik Tiktoka nastavlja da se suočava sa regulatornim izazovima u inostranstvu, piše Forbes Srbija. U maju, Bytedance je tužio američku vladu kako bi poništio zakon koji zahteva da proda aplikaciju za kratke video zapise ili će se suočiti s nacionalnom zabranom.

Osnivač PDD Holdings-a, Kolin Hvang, pao je na četvrto mesto, iako je dodao 7,7 milijardi dolara, povećavši bogatstvo na 43,9 milijardi dolara. Njegov gigant e-trgovine Temu postao je omiljena destinacija za sve štedljivije kineske potrošače. Ali, suočava se s pritiskom na zaradu zbog planova za povećanje ulaganja u lanac snabdevanja i dodatnu podršku dobavljačima.

Još jedan značajan dobitnik je Džu Ji, predsjednik kompanije Biokin, čija se neto vrednost više nego udvostručila na 8,2 milijarde dolara. Podružnica ove kompanije, SystImmune, potpisala je prošle godine ugovor vrijedan 8,4 milijarde dolara sa američkim biotehnološkim gigantom Bristol Myers Squibb o zajedničkom razvoju i komercijalizaciji potencijalnog liječenja raka širom svijeta.

Jedanaest žena

Ove godine na listi se pojavilo osam novih imena. To su Kai Haoju, Liu Vei i Luo Juhao, tri suosnivača privatne kompanije za razvoj online igara miHoYo. Ona je privukla veliki broj obožavalaca širom svijeta svojim igrama u anime stilu. Tajkun igračaka Vang Ning se pridružio listi zahvaljujući kompaniji Pop Mart International Group, koja prodaje “blind box” kutije s kolekcionarskim figuricama. Zabilježio je rast prihoda kroz proširenje na inostrana tržišta. Zong Fuli, najmlađa među 11 žena na listi, nasljeđuje svog oca Zong Cinghoua, osnivača giganta za vodu i piće Hangzhou Wahaha Group, koji je preminuo u februaru.

Deset tajkuna se vratilo na listu nakon što su prethodno ispali. Najbogatiji među njima je predsjednik kompanije za čipove Cambricon Technologies, Čen Tianši. On se nakon tri godine pauze vratio na 46. mjesto sa 7,27 milijardi dolara. Kompanija, vođena bumom u AI industriji, zabilježila je trostruki rast akcija u odnosu na prošlu godinu.

Među 17 onih koji su ispali s liste je i Jang Hujan, predsjednica prezaduženog investitora za razvoj nekretnina Country Garden Holdings. On je u aprilu obustavio trgovinu svojim akcijama na hongkonškoj berzi, piše Biznis.

(24sata.info)