Dok broj krava, koza, svinja i ovaca u Hrvatskoj strmoglavo pada, tokom posljednjih 10 godina povećava se broj konja.
Registrovano ih je više od 31.000. Dosta ih se izvozi u Italiju za potrebe tamošnje mesne industrije.
77-godišnji Ivan Ivanuš iz Galovca pokraj Bjelovara uzgaja 20-ak konja uglavnom za rasplod.
“Morate imati više ako hoćete neku dobit. Ako imate malo, onda nemate gotovo ništa. To je ljubav u pitanju. Da nema ljubavi, toga ne bi bilo. Imam ih za rasplod i za meso, ali imao sam sreću ovih godina – za meso nisam prodao baš ništa”, kazao je u HTV-ovoj emisiji Plodovi zemlje.
Konjogojstvo je za njega postalo stil života.
“Rastanak je težak. Imam kobilu, 25 godina je stara. Ne znam kako bih se rastao od nje. Jedan dan ćemo se morati rastati, ne znam ni sam. Teško mi je, imam 77 godina, ali neku snagu mi daju kad sam s njima”, naveo je.
Konjogojstvo bilo na rubu opstanka
Konjogojci u Popovači govore da se broj konja povećao zbog podsticaja od oko 400 evra po grlu i podsticaja za pašnjak.
Dosta ih se uzgaja za izvoz.
“To su konji uzgojeni na ekološkim pašnjacima, u najboljim uvjetima, dobrobiti koja je mogla postojati, što Europa danas dosta gleda kako je ta životinja živjela”, tvrdi Mato Čačić, načelnik u Ministarstvu poljoprivrede šumarstva i ribarstva.
Iz Ministarstva podržavaju daljnji rast uzgoja.
“Sad treba to sačuvati. Vi to možete, vi to znate. Moja potpora vam je tu”, poručio je ministar Josip Dabro.
Zanimljivo je da je konjogojstvo prije tri decenije bilo na rubu opstanka, a sada upravo zahvaljujući njemu brojni ljudi ostaju u ruralnim područjima. “Imamo 850 uzgajivača i svaki dan sve više i više rastemo”, naglasio je Mijo Latin, predsjednik Središnjeg saveza uzgajivača hrvatskog posavca.
“Imam na farmi 200 grla konja, pasu u Lonjskom polju. Bavimo se uzgojem i to je tradicija”, rekao je Zdravko Kapić iz Popovače.
I u Hrvatskoj se konzumira konjsko meso
Konjsko meso je zbog nutritivnih vrijednosti i tradicije izuzetno cijenjeno u Italiji.
“Mi izvezemo nekih 10 tisuća grla različitih kategorija. Jedan apsurdni podatak je da Slovenija izveze više konja nego Hrvatska, a ona ima 5 puta manje konja. Zapravo, dio naših konja ode u Sloveniju, pa ih Slovenci izvezu za Italiju”, upozorio je Miško Šklempe, predsjednik Središnjeg saveza udruga uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka.
“Italija je najveća uvoznica konjskoga mesa u Europi, te se u odnosu na druge Europske zemlje nalazi na drugom mjestu po konzumaciji konjskoga mesa odmah nakon Belgije. Prosječno se u Italiji konzumira 1 kg mesa po stanovniku”, kazala je Francesca Martuzzi, profesorica sa Sveučilište u Parmi.
I u nekim dijelovima Hrvatske postoji tradicija konzumacije konjskog mesa.
“U Istri je tradicija korištenja konjskog mesa stara sigurno preko 100 godina, u Puli je bila konjska mesnica još za vrijeme vladavine Italije”, naveo je Elvin Macan, predsjednik Konjogojske udruge Istra.
Konji imaju višestruku važnost u različitim dijelovima zemlje. “Imamo u zaleđu Novog Vinodolskog preko 1000 konja i zahvaljujući njima u Primorju nije gorjelo sigurno zadnjih 30 godina”, istakao je Mijat Jovanović iz Konjogojske udruge “Primorac” Novi Vinodolski, prenosi Index.hr.
(24sata.info)