nuklerani balisticki projektil - Shutterstock

Nekoliko sati nakon zatvaranja birališta na dan američkih predsjedničkih izbora izbora, američka vojska testirala je nenaoružani interkontinentalni balistički projektil (ICBM) Minuteman III iz kalifornijske baze svemirskih snaga Vandenberg.

Iako su neki Amerikanci izrazili zabrinutost zbog testiranja nuklearnog projektila koji se podudara s rezultatima izbora, vojni dužnosnici naglašavaju da je to testiranje rutinsko i da je u kalendaru već godinama, prenosi N1.

Cilj bio ohrabriti Amerikance

Prema dužnosnicima, cilj je potvrditi spremnost nuklearnih američkih snaga i uvjeriti Amerikance u povjerenje u nuklearno odvraćanje nacije, prenosi Daily Mail. Projektil je putovao otprilike 6.760 kilometara od Kalifornije do atola Kwajalein, koji se nalazi u sjevernom Pacifiku, prevaljujući navedenu udaljenost za oko 22 minute. Dostižući brzine preko 24.000 kilometara na sat, Minuteman III bi teoretski mogao pogoditi bilo koju globalnu metu unutar 30 minuta.

Raketa Minuteman III jedna je od dvije vrste koje se trenutno nalaze u američkom arsenalu, a druga su balističke rakete koje se lansiraju s podmornica (SLBM). Iako je Minuteman III brz, SAD je svojedobno koristio projektil Titan koji je postizao brzinu od 25.750 kilometara na sat dok nije povučen 1987. godine, nauštrb naprednijeg MX Peacekeepera.

Stižu i novi projektili

SAD planira zamijeniti rakete Minuteman III do 2029. godine s projektilima LGM-35A Sentinel, za koje se očekuje da će služiti do 2075. godine. Američko ratno zrakoplovstvo tvrdi da je sustav Sentinel najisplativija opcija za održavanje sigurnog, sigurnog i učinkovitog kopnenog dijela američke nuklearne trijade, prenosi Dnevnik.hr.

Rakete Minuteman III operativne su više od 50 godina u tri baze: F.E. Warren AFB u Wyomingu, Malmstrom AFB u Montani i Minot AFB u Sjevernoj Dakoti. Vandenberg je posljednji put izveo sličan test ICBM-a u lipnju 2024. godine.

To probno lansiranje označava početak izvanrednog tjedna za naše čuvare i zrakoplovce u Vandenbergu, s dva probna lansiranja zakazana sa zapadnog poligona. Ti testovi imaju ogroman značaj, ne samo za obranu naše nacije, već služe i kao ključni trenutak u prikazivanju iznimnih sposobnosti i stručnosti našeg predanog tima, objasnio je pukovnik Bryan Titus, zamjenik zapovjednika svemirskih lansiranja Delta 30.

Navedeni test slijedi nakon nedavnih izjava ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, koji je upozorio da su SAD i Rusija blizu izravnog vojnog sukoba. Bez obzira tko pobijedi na izborima, ne mislimo da se antiruska sklonost Sjedinjenih Država može promijeniti, bile su riječi ruskog šefa diplomacije.

(24sata.info)