Građani Sjedinjenih Američkih Država danas izlaze na, po mnogima, navažnije izbore od Drugog svjetskog rata, a biraju između kandidatkinje demokrata Kamale Harris i bivšeg predsjednika republikanca Donalda Trampa.
Prva biračka mjesta otvaraju se u 5 sati ujutro u saveznoj državi Vermont, na istočnoj obali SAD, odnosno u podne po centralnoevropskom vremenu.
Današnji izbori su, prema brojnim anketama koje prednost daju jednom ili drugom kandidatu, takođe i među najneizvjesnijim. Njihov ishod mogao bi imati posljedice po američku demokratiju, ali i čitav svijet.
Rezultati najnovijih istraživanja javnog mnjenja pokazuju da su kandidati gotovo izjednačeni.
Na predsjedničkim izborima u SAD ne pobjeđuje nužno kandidat sa najviše glasova na nivou cijele zemlje, već onaj koji “skupi” najmanje 270 od ukupno 538 elektora.
U svakoj od 50 saveznih država bira se onoliko elektora koliko ona ima članova u Kongresu SAD, dok Distrikt Kolumbija (glavni grad Vašington) daje tri člana elektorskog koledža. Kandidat koji pobijedi u jednoj saveznoj državi dobija sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski. Elektore Mejna i Nebraske kandidati mogu da podijele, zavisno od rezultata na nivou izbornih jedinica tih država.
Pobjednik je već sada poznat u 43 savezne države i Distriktu Kolumbija. Države u kojima je izvesna pobjeda Kamale Haris donose u zbiru 226 elektora, a one u kojima je trijumf Trampa neupitan 219.
U preostalih sedam “kolebljivih država” (swing states) ishod je u manjoj ili većoj mjeri neizvjestan. To su Pensilvanija (19 elektora), Mičigen (15), Viskonsin (10), Nevada (6), Džordžija (16), Sjeverna Karolina (16) i Arizona (11). Tih sedam saveznih država će biti u fokusu u izbornoj noći, a moguće i u danima poslije izbora.
Prema najnovijim anketama i današnjim kvotama vodećih kladionica, Tramp je favorit u Arizoni.
Govoreći na svom završnom predizbornom skupu u Philadelphiji prije izbornog dana u ponedjeljak navečer, potpredsjednica Kamala Harris izjavila je da je njezin tim “optimističan i uzbuđen” — ali je pozvala birače da daju svoj glas, rekavši da bi Pennsylvania mogla “odlučiti ishod” izbora.
“Utrka još nije gotova i moramo završiti snažno. Ovo bi mogla biti jedna od najtijesnijih utrka u povijesti. Svaki glas je važan,” rekla je.
Bivši predsjednik Donald Trump izašao je na pozornicu u Grand Rapidsu, u Michiganu, posebno pozdravivši grad jer je bio mjesto njegovih završnih skupova u prijašnjim predsjedničkim kampanjama.
“Želim posebno pozdraviti Grand Rapids, ovo je posebno mjesto, sjećate se 2016.?” rekao je okupljenoj publici koja je skandirala njegovo ime.
Trump je ranije također završavao svoju kampanju u ovom gradu 2016. i 2020., pišu vijesti.
(24sata.info)