Ovaj “Međunarodni savez za implementaciju rješenja s dvije države” predstavljen je prošlog mjeseca na marginama Generalne skupštine UN-a, a okuplja nacije iz Bliskog Istoka, Evrope i šire.
AFP javlja da je saudijski ministar vanjskih poslova princ Faisal bin Farhan izjavio da skoro 90 “država i međunarodnih organizacija” učestvuje na dvodnevnom sastanku u Rijadu.
“Genocid se dešava s ciljem protjerivanja palestinskog naroda sa njihove zemlje, što Saudijska Arabija odbacuje“, rekao je on, opisujući humanitarnu situaciju kao “katastrofalnu” i osuđujući “potpunu blokadu” sjeverne Gaze.
Smatra se da će se sastanak u Rijadu fokusirati na humanitarni pristup, UN-ovu agenciju za palestinske izbjeglice (Unrwa) i mjere za unaprijeđenje rješenja s dvije države, rekli su diplomati, prenosi N1.
Očekuje se da će Evropsku uniju predstavljati Sven Koopmans, posebni predstavnik za mirovni proces na Bliskom Istoku, naveli su diplomati.
Sjedinjene Američke Države, najvažniji vojni oslonac Izraela, poslala su Hadyja Amra, posebnog predstavnika Državnog odjela za palestinska pitanja, izvještava AFP.
U međuvremenu vlada ekstremne desnice izraelskog premijera Benjamina Netanyahua ostaje nepokolebljivo protiv palestinske državnosti.
Saudijska Arabija, najveći izvoznik nafte na svijetu, obustavila je razgovore u kojima su posredovale SAD o priznavanju Izraela nakon izbijanja rata u Gazi.
U septembru je de facto vladar kraljevine, krunski princ Mohammed bin Salman, izjavio da je “nezavisna palestinska država” uvjet za normalizaciju odnosa s Izraelom. Princ Faisal je u srijedu ponovio tu poziciju, javlja AFP.
Irska, Norveška i Španija su u maju objavile da priznaju palestinsku državu, što je izazvalo ljutitu reakciju Izraela. Slovenija se ubrzo pridružila, čime je broj zemalja koje priznaju palestinsku državu porastao na 146 od 193 članice UN-a.
(24sata.info)