Kao i kod kupovine svake namirnice i pri kupovini mesa prvo ćete, naravno, pogledati deklaraciju. Provjerite datum pakovanja, rok trajanja, zemlju porijekla i ostale podatke sa etikete. Ako ti podaci nisu navedeni ili su nečitljivi – ne kupujte. Dobro pregledajte i ambalažu – ako uočite bilo kakva oštećenja, curenje, nakupljenu veću količinu vode ili sukrvice – ne kupujte, prenosi Hayat.
Pomirišite
Ako je sa deklaracijom i ambalažom sve u redu, odnosno ako uzimate svježe meso na pultu kod mesara, slijedi provjera (gotovo) svim čulima, pri kojoj će vam najviše pomoći njuh – mirisanjem ćete najlakše otkriti da li je mesu prošao rok. Nezavisno o vrsti mesa, ako se osjeti ukiseljen ili truhli miris, meso nije jestivo.
Kakva mu je tekstura?
Da li vam meso izgleda nekako sluzavo? Ako je odgovor potvrdan, nemojte da ga jedete, jer je to znak da su se na površini namnožile bakterije. Meso koje se pokvarilo obično je gnjecavo na dodir, što se osjeti i kroz foliju. Kao posljedicu razmnožavanja gljivica na njemu možete uočiti zelena i crna područja.
Provjerite boju
Pažljivo provjerite boju mesa, ali nemojte da se potpuno pouzdate u nju. Ona zavisi o vrsti životinje, načinu držanja i hranjenja, o starosti životinje u vrijeme klanja, ali i o izloženosti mesa kiseoniku i svjetlu, o temperaturi na kojoj se meso čuva itd. Većina ljudi povezuje lijepu, jaku crvenu boju sa svežim mesom, ali ona nije dovoljan pokazatelj svježine, a i to znači da je svaka druga boja loša. Na primjer, ako na mljevenom mesu uočite braon ili tamnosivu boju to ne znači da je počelo da se kvari, nego da nije bilo izloženo kiseoniku.
(24sata.info)