Dr Nusret Drešković - screenshot

Donja Jablanica se suočava s ozbiljnom prijetnjom nakon što su milioni tona kamenja sručeni na selo zbog aktivnosti nestabilnog kamenoloma i ekstremnih vremenskih uslova. Dr. Nusret Drešković, stručnjak za geomorfologiju, upozorava na opasnost koja još uvijek prijeti ovom području i naglašava da je situacija daleko od stabilne.

Katastrofa na pomolu

Teren iznad Donje Jablanice ostaje nestabilan, a uz nove padavine moglo bi doći do aktiviranja klizišta i bujica, upozorava dr. Drešković. „More kamenja je sručeno, ali situacija nije sigurna. Uz samo malo izraženije padavine, sve bi se moglo ponovo pokrenuti, a posljedice bi mogle biti još gore. Ovaj teren je trenutno veoma rizičan, i preporučujem da se pod hitno osiguraju istraživanja i stabilizacija,“ ističe Drešković.

Nakon obilaska pogođenog područja, Drešković je utvrdio da su se dva ključna faktora poklopila: dugotrajne suše i bujični potoci iznad kamenoloma koji su pokrenuli ogromne količine stijenskog materijala. Kamenolom, koji je bio aktivan, dodatno je doprinio stvaranju ove opasne situacije. „Dva velika bujična potoka iznad kamenoloma pokrenula su materijal, i to je bio okidač za klizište“, kaže on.

Šta nas očekuje?

Drešković upozorava da bi se situacija mogla ponoviti, ili čak pogoršati, ukoliko dođe do novih obilnih padavina ili superćelijskih oluja. „Teren je i dalje izuzetno nestabilan. Svaka veća količina padavina može uzrokovati novo klizište. Ovo je ekstremno opasna situacija koja zahtijeva hitnu reakciju nadležnih službi,“ naglašava.

Opasnost za cijelu BiH

Na pitanje da li je cijela BiH izložena ovakvim rizicima, Drešković ističe da se radi o širem problemu. „Bosna i Hercegovina je u crvenoj zoni kad su u pitanju klimatske promjene. Temperaturni porast i ekstremni vremenski uslovi čine cijelu regiju opasnom. Ovo što se dešava u Donjoj Jablanici samo je uvertira,“ upozorava on.

Također se osvrnuo na izgradnju na rizičnim terenima, poput padina Trebevića u Sarajevu, gdje nedostatak infrastrukturalne prilagodbe može dovesti do sličnih scenarija kao u Jablanici. „Ako dođe do natapanja zemljišta, odroni su neizbježni. Ako se zemlja pokrene na jednom objektu, cijela infrastruktura može biti ugrožena“, objašnjava on.

Hitna akcija potrebna

Drešković apeluje na nadležne službe da hitno reaguju i osiguraju stabilizaciju terena u Donjoj Jablanici. „Moje preporuke su jasne: istraživanja moraju početi odmah, a kamenolom se mora zatvoriti. Svako dalje bušenje samo pogoršava situaciju,“ upozorava on.

Vrijeme je da se preduzmu konkretne mjere kako bi se spriječile nove katastrofe u Donjoj Jablanici i širom Bosne i Hercegovine.- zaključuje on za Face.