Unsplash

Paprika se u svijetu uzgaja vijekovima, a velike zdravstvene koristi imaju sve vrste. Iako je kapsaicin, najkorisniji prirodni sastojak paprike izuzetno dragocijen, ne morate jesti samo ljute papričice kako biste iskoristi sve ono dobro što paprike nude našem zdravlju: vitamin C i druge antioksidanse, mnogo vlakana i minerala.

Paprika je riznica antioksidanata

Kapsaicin, koji se nalazi u čili papričicama, daje im ljutinu. Ali, on je i rijetko kvalitetan antioksidans koji poboljšava zdravlje i ubrzava metabolizam. Iako nema visoku nutritivnu vrijednost (kalorije ili dodatne hranljive materije), pokazalo se da može pomoći u gubitku težine ubrzavanjem metabolizma. Ovo posebno važi za žutu papriku.

Takođe, neka istraživanja su pokazala da ima antikancerska svojstva.

Borba protiv infekcija: Paprika i vitamin C

Kašika čili papričica zadovoljava dnevne potrebe za vitaminom C. Kao što je poznato, riječ je o antioksidansu koji pomaže našem tijelu da se odupre infektivnim agensima i eliminiše radikale koji izazivaju rak. Pomaže u jačanju krvnih sudova, kostiju, organa i kože. Čili papričice su izvor vitamina A, vitamina B-6 i gvožđa. Zapravo, vitamin C iz čili papričica pomaže nam da bolje apsorbujemo gvožđe koje sadrže, pa su zato čili papričice svih boja odličan izbor za zdravlje.

Niži krvni pritisak i holesterol

Kašika čili papričica sadrži 145 miligrama kalijuma i vrlo malo natrijuma. To znači da čili papričice mogu doprinijeti prevenciji ili smanjenju hipertenzije, omogućavajući pravilan protok krvi. Neka istraživanja su pokazala da kapsaicin u čili papričicama poboljšava nivo holesterola tako što čini krvne sudove otpornijim na oksidovani LDL. Može pomoći razlaganjem holesterola i njegovim uklanjanjem iz tijela. Oba svojstva najizraženija su kod crvene paprike.

Ublažavanje bola

Kapsaicin se takođe može koristiti topikalno za smanjenje bola smanjenjem upale. Isra materija je i aktivni sastojak lijekova za artritis, istegnuće/uganuće mišića i bolove od herpes zostera. Uključivanje crvenih paprika u ishranu može pomoći i kod klaster glavobolja i neuropatskih bolova.

Žuta paprika: Ipak šampion u količini vitamina C

Žuta paprika je poznata po svom blagom, slatkastom ukusu i živopisnoj boji. Iako je često manje ljuta od crvenih ili zelenih paprika, ona je prava nutritivna “bomba” i nosi brojne zdravstvene prednosti.

Žuta paprika je izvanredan izvor vitamina C, koji jača imunitet, ubrzava oporavak i pomaže u apsorpciji gvožđa. Samo jedna srednja paprika može pokriti čak više od 200 odsto dnevne potrebe za ovim esencijalnim vitaminom. Vitamin C je, pored ostalih kvaliteta, ključan za zdravlje kože, jer podstiče stvaranje kolagena i bori se protiv starenja.

Dobar izvor vitamina A i B6

Pored vitamina C, žuta paprika je bogata i vitaminom A, koji je važan za zdravlje očiju, i vitaminom B6, koji igra ključnu ulogu u metabolizmu i funkcionisanju nervnog sistema. Redovna konzumacija žutih paprika može poboljšati vid, održati kožu zdravom i pomoći u regulaciji raspoloženja.

Nizak sadržaj kalorija, visok sadržaj vlakana

Žuta paprika je niskokalorična ali bogata vlaknima, što je čini savršenom namirnicom za one koji žele da kontrolišu tjelesnu težinu. Vlakna pomažu u regulaciji probave i održavanju zdravog nivoa šećera u krvi.

Antioksidansi i fitonutrijenti

Žuta paprika je puna antioksidanasa, uključujući karotenoide i flavonoide, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjuju rizik od hroničnih bolesti poput kardiovaskularnih oboljenja i raka. Njeni antiinflamatorni efekti dodatno pomažu u smanjenju upala u organizmu.

Dakle, uključivanjem žute paprike u svakodnevnu ishranu možemo ojačati imunitet, poboljšati zdravlje očiju i kože, a uz to uživati u njenom izuzetnom, punom i osvježavajućem ukusu, prenosi Telegraf.

(24sata.info)