I dok se predstavnici industrije ključne za Njemačku pokušavaju dogovoriti s političarima o rješenju, vrijeme polako istječe, a mnoga radna mjesta vise o koncu.
Proizvodnja sirovog čelika u Njemačkoj i u 2024. ostaje na niskom nivou, a njemački kreatori politika i predstavnici industrije “čupaju kosu” pokušavajući iznaći rješenje. U pitanju je već standardna njemačka, odnosno europska priča – kako da industrija postane zelena, a ostane globalno konkurentna?
S jedne strane žele se ispuniti ekološki ciljevi proizvodnjom zelenog čelika, a s druge strane se za okolinu neprihvatljivi čelik istovremeno uvozi iz Kine.
Jedno od pet radnih mjesta u njemačkom gradu Duisburgu – prijestonici evropskog čelika – zavisi upravo o njemu. Danas se tu održava Nacionalni samit o čeliku nakon ‘velikog praska’ u ipak ne tako čeličnoj podružnici ThyssenKruppa za tu leguru željeza. Vođstvo podružnice za čelik diglo je ruke od svega, a odnos s matičnom firmom je prekinut. Zaposlene čeka veliki talas otpuštanja , pa su najavili proteste. Zastarjeli objekti, preveliki kapaciteti i još veća konkurencija biće teme u fokusu.
‘Ne smijemo postati zavisni o drugima’
‘Na globalnom tržištu je velik broj dobavljača koji imaju potpuno drugačije okvirne uslove od ThyssenKruppa u Njemačkoj. Imamo fluktuirajuće cijene čelika, kao i fluktuirajuću situaciju s potražnjom i cijenama energije’, kazao je ekonomista Marc Eulerich sa Univerziteta Duisburg-Essen za Tagesschau.
Zbog sve osjetnijeg straha od recesije u cijeloj njemačkoj privredi u padu je i važan sektor obrade čelika, pa pada i potražnja za njim, piše T portal.
S obzirom na to da vlada podupire restrukturiranje ThyssenKrupp Steela sa dvije milijarde eura, postoji i velik politički interes za budućnost domaćeg čelika. ‘Deseci tisuća radnih mjesta ovise o njemu. Njemačka industrija čelika je nezamjenjiva te ne bismo smjeli dopustiti da postanemo ovisni o drugim zemljama (op.a., o Kini)’, rekla je šefica Bundestaga Bärbel Bas.
Ima li evropska proizvodnja čelika šanse?
U budućnosti će proizvodnja čelika u Njemačkoj ići na vodik te bi on tako trebao postati klimatski neutralan. Tranzicija na ‘zeleni čelik’ dodatni je izazov za industriju, no to je, prema nekim stručnjacima, i jedina šansa koju imaju Njemačka i cijela Evropa.
Ipak, trenutno nema dovoljno zelenog vodonika proizvedenog iz obnovljivih izvora energije.
‘Prvi demo sistemi trenutno su u pogonu, a Thyssenkrupp je jedan od prvih proizvođača te vrste u svijetu, pa će ovakav čelik u sljedećih nekoliko godina u velikom stilu donijeti na tržište’, rekao je stručnjak za energetske sustave Stefan Lechtenböhmer, prenosi Bankar.me.
(24sata.info)