Lijek - Pixabay

Antivirusni lijek, tecovirimat, nije smanjio trajanje lezija kod djece i odraslih sa sojem Clade I majmunskih boginja u Demokratskoj Republici Kongo (DRC), prema prvim rezultatima placebo kontroliranog ispitivanja koje su proveli istraživači u DRC-u i NAS.

Clade I je opasnija vrsta boginja — prije poznata kao majmunske boginje — od Clade II koja je uzrokovala globalnu epidemiju 2022., a povezana je s težim oboljenjima i višim stopama smrtnosti. Clade I nesrazmjerno pogađa djecu, trend koji nije viđen u izbijanju 2022., što je potaknulo Svjetsku zdravstvenu organizaciju da u srijedu proglasi globalno vanredno stanje.

“Ova otkrića su razočaravajuća, ali nam daju bitne informacije i pojačavaju potrebu da identificiramo druge terapeutske kandidate za majmunske boginje dok nastavljamo istraživanja o upotrebi tecovirimat u drugim populacijama s majmunskim boginjama”, rekla je Jeanne Marrazzo, direktorica američkog Nacionalnog instituta za alergije i Zarazne bolesti (NIAID).

Studija koju podržava NIAID pokazala je da se smrtni slučajevi mogu izbjeći kada se pacijenti s majmunskim boginjama liječe u bolnici. Istraživači su uključili 597 pacijenata s boginjama koji su svi bili primljeni u bolnicu najmanje 14 dana. Stopa smrtnosti – uključujući one koji su primali placebo – bila je 1,7 posto, u usporedbi s najmanje 3,6 posto među svim slučajevima u DR Kongu, rekli su, prenosi N1.

“Ovo pokazuje da se bolji ishodi među osobama s boginjama mogu postići kada su hospitalizirani i kada im se pruži visokokvalitetna njega”, navodi se u izjavi Nacionalnog instituta za zdravlje.

Proizvođač, SIGA, također je primijetio da je došlo do “značajnog poboljšanja” za one liječene rano i s najtežom bolešću. Iako nisu statistički značajni, SIGA vjeruje da podaci podupiru daljnja ispitivanja u tim skupinama. Cijena dionice SIGA-e pala je više od 40 posto nakon objave rezultata, ali se oporavila otprilike upola manje do petka poslijepodne.

Tecovirimat je odobren u EU za liječenje malih i majmunskih boginja, ali samo na temelju studija na životinjama. Odobrenje je izdano pod “iznimnim okolnostima” bez podataka o kliničkoj učinkovitosti koji se obično zahtijevaju.

Europska komisija kupila je zalihe lijeka tokom epidemije 2022.-2023., dok su ga vlasti u Ujedinjenom Kraljevstvu preporučile kao opciju za hospitalizirane pacijente. SAD je također stavio lijek na raspolaganje nekim pacijentima s boginjama 2022. u sklopu studija o njegovoj učinkovitosti.

(24sata.info)