Foto: Arhiva

Pododbor Komiteta za vanjske poslove Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkh Država u utorak je diskutirao o Zapadnom Balkanu, ali i o Bosni i Hercegovini. Istaknuto je da je eskalacija situacije između Srbije i Kosova i nasilje na sjeveru Kosova nešto što je alarmantno te da se hitno trebaju vratiti za pregovarački sto.

Članovi odbora osudili su “politiku secesionizma Republike Srpske i njenog lidera Milorada Dodika” i kazali da predstavlja prijetnju miru Zapadnom Balkanu.

– Očekuje se američki odgovor, sankcije su potrebne sada – poručeno je iz Komiteta.

– Evropa ne može biti sigurna ako se situacija bude dalje podgrijavala na Zapadnom Balkanu i ne možemo dozvoliti Rusiji da popunjava vakuum zbog nedostatka napretka – kazali su članovi Komiteta.

Specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabriel Escobar obratio se u utorak Komitetu. Istakao je kako postoje velike prepreke u integraciji Zapadnog Balkana u euroatlantske procese.

– Usporen napredak demokratizacije, korupcija, etnonacionalistička politika, dezinformacije –  samo su neki od izazova, ali nisu nepremostivi. Najveća prijetnja je korupcija – rekao je Escobar.

Govoreći o Bosni i Hercegovini kazao je kako je predsjednik entiteta RS Milorad Dodik “i dalje fokusiran na podrivanje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma”.

– Njegovo ponavljanje antidemokratskih aktivnosti prijete prosperitetu BiH i šireg regiona. Mi ćemo nastaviti prozivati one koji su odgovorni za podrivanje Dejtonskog sporazuma i prijete teritorijalnom integritetu, suverenitetu i multinacionalnom karakteru zemlje. Podržavamo misiju ALTHEA i korištenje bonskih ovlasti visokog predstavnika da se usprotivi tim nastojanjima – rekao je Escobar.

Članica Komiteta Ann Wagner kritizirala je Dodika i kazala je kako je za “SAD prioritet da se bore protiv antidemokratskih aktera poput Dodika”.

– Treba se poslati nedvosmislena poruka svima onima koji prijete teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH. Svako mora biti sankcioniran. Dodikovo jednostrano ponašanje i povlačenje RS iz Ustavnog suda BiH je zaista ozbiljan znak eskalacije u njegovoj kampanji borbe protiv suvereniteta BiH. On prijeti da će održati referendum o nezavisnosti do kraja godine. To će uništiti temelje mira na Zapadnom Balkanu. Kako će ministarstvo vanjskih poslova to spriječiti i zaustaviti Dodika? – upitala je Wagner.

Escobar je odgovorio kako to sprečavaju jačanjem misije ALTHEA, punom podrškom visokom predstavniku te zajedničkim radom s  EBRD-om, MMF-om i EU da ne daju novac “onima koji rade protiv države”.

– Sankcije djeluju, učinkovite su. Ali imamo dvije matrice. U privatnim razgovorima zvanični iz RS- traže od nas da prestanemo sa sankcijama – rekao je on.

Na pitanje zašto EU ne uvede sankcije Dodiku, kazao je kako su mu iz EU rekli da ima 27 članica EU među kojima je i Mađarska, a koje moraju sve biti saglasne.

Wagner je istakla kako se na Mađarsku treba izvršiti pritisak.

Govoreći o priznavanju nezavisnosti Kosova i članicama EU koji ne priznavaju tu nezavisnost, Escobar je rekao kako State Department radi na tome.

– Ohridski dogovor je naša najveća prilika u posljednjih 15 godina za globalnu kampanju priznavanja Kosova – rekao je on.

Član komiteta Jim Costa rekao je da ovo nije slučaj kao sa Ukrajinom.

– U ovom slučaju Srbija je okružena NATO zemljama i to je potencijalno opasnije od Ukrajine ukoliko dođe do proširenja ovog nasilja. Nisam sigurna zašto već nismo uveli sankcije Srbiji jer su uvezli teško naoružanje iz Rusije – rekao je Costa.

(FENA)