U Sabornom hramu u Podgorici danas će biti sahranjen mitropolit Amfilohije, koji je u petak preminuo od posljedica koronavirusa. Očekuje se dolazak nekoliko hiljada građana, a prisustvovaće i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Mitropolit Amfilohije biće sahranjen, prema sopstvenoj želji, u kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja, u grobu koji je pripremljen za njegovog života. Do tada će kovčeg biti izložen u Hramu i vjernici će moći da mu odaju posljednju poštu.

Svetu arhijerejsku zaupokojenu liturgiju služiće Njegova svetost patrijarh Irinej sa više arhijereja.

Nakon liturgije će biti služeno opelo i obavljena sahrana.

Prema saznanjima Televizije Vijesti, na sahrani će govoriti pisac i akademik Matija Bećković, patrijarh srpski Irinej, episkop budimljansko-nikšićki Joanikije, mandatar Zdravko Krivokapić i predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić.

Želja mitropolita bila je da na sahrani govori akademik Bećković.

Mitropolija crnogorsko-primorska apelovala je na sve one koji žele da odaju počast preminulom mitropolitu Amfilohiju da to urade pridržavajući se propisanih mjera zbog epidemijske situacije, da nose maske i drže fizičku distancu.

Mitropolija je obezbijedila 5.000 maski koje će biti podijeljene onima koji ih ne budu imali.

Danas će u svim gradovima i manastirima gdje je to moguće biti služena sveta zaupokojena liturgija sa početkom u 9.00, nakon koje bi bio održan pomen mitropolitu, kako bi svi koji su u nemogućnosti da fizički prisustvuju i na ovaj način molitvenog učestvovali u opelu i sahrani mitropolita Amfilohija.

Građani su juče tokom cijelog dana u Hramu odavali poštu preminulom mitropolitu, čiji su zemni ostaci prebačeni u Podgoricu nakon liturgije u Cetinjskom manastiru.

Svečani čin ispraćaja mitropolita sa Cetinja ka Podgorici odvijao se u tišini, uz pojanje i povremeno čitanje poruka upućenih iz cijelog svijeta Crkvi i vjernicima.

Duž magistralnog puta Cetinje–Podgorica, vjernici i građani izašli su da isprate vozilo sa kovčegom.

Mitropolit Amfilohije preminuo je u petak od posljedica kovida-19 u Kliničko-bolničkom centru Crne Gore. Njegovo stanje išlo je nabolje, ali se naglo zakomplikovalo u četvrtak, kada je priključen na respirator.

Odlazak mitropolita Amfilohija je za patrijarha Irineja jedan od najtužnijih dana u istoriji Srpske pravoslavne crkve, a riječi tuge stigle su od zvaničnika iz Srbije i regiona, religijskih velikodostojnika, kao i vjernika širom svijeta.

(RTS)