Njemačka je od početka pandemije koronavirusa učestalim testiranjima zabilježila puno bolje rezultate i daleko manje smrtnih slučajeva u usporedbi s većinom ostalih velikih europskih zemalja.

U skladu s time bilo je za očekivati da će tamo sigurnosne mjere popustiti prije nego u, primjerice, Italiji ili Španjolskoj, a to znači i brži povratak sporta.

Bundesliga je nakon današnjeg sastanka objavila da je spremna za nastavak već 9. maja, puno ranije nego bilo koja od ostalih liga Petice. Njemačka vlada još može staviti veto na tu odluku, ali svjesna je financijskih gubitaka za klubove te se očekuje da će odobriti odluku lige. Čak 13 od 36 klubova prve i druge Bundeslige moglo bi postati nelikvidno ako se sezona uskoro ne nastavi.


U svakom slučaju, gledatelja na bundesligaškim stadionima do završetka sezone biti neće. Na stadionima će smjeti biti maksimalno 322 osobe, uključujući igrače, trenersko i liječničko osoblje, suce, skupljače lopti, osoblje za održavanje terena, tehničare, osiguranje te produkcijske ekipe za TV prijenose i VAR. Drugoligaške utakmice bit će ograničene na 270 ljudi.

“Vikend uz nogomet je puno podnošljiviji nego vikend bez nogometa. Zato mislim da bismo mogli imati utakmice iza zatvorenih vrata”, rekao je bavarski premijer Markus Soder za Bild, a prenosi BBC. S njim se slažu i neki drugi čelnici njemačkih pokrajina, no sve će biti jasnije nakon njihova sastanka 30. aprila.

Unatoč stajalištu Bundeslige, Njemački nogometni savez smatra da je potreban dulji period za pripremu za nastavak natjecanja te da su realniji datumi 16. ili 23. maja jer organizacija utakmice, čak i bez gledatelja, predstavlja logistički izazov.

Stadioni bi se trebali podijeliti u tri sektora. U unutrašnjem dijelu bila bi 22 igrača na terenu, 18 igrača na klupi, pet sudaca i 53 drugih ljudi. Tribine su drugi sektor, a područje neposredno uz stadion treći.

Planira se i redovito testiranje igrača između treninga i prije utakmica. Bundesliga je već naručila 25.000 testova vrijednih 2,5 milijuna eura.


“Problem je u tome što treba proći nekoliko dana otkad osoba pokupi koronavirus da bi test bio pozitivan”, upozorava epidemiolog Martin Eichner sa sveučilišta u Tübingenu i napominje da testovi za brže otkrivanje virusa još nisu pouzdani.

BBC piše i kako bi povratak nogometa otvorio i moralna pitanja jer su testovi realno potrebniji zdravstvenim ustanovama, no u savezu tvrde da to ne bi smio biti problem jer je iz dana u dan dostupno sve više testova. Njemačka trenutačno ima 640.000 testova sedmično na raspolaganju, a 0,5% bi bilo potrebno za nogometaše.

Savez je ovog tjedna klubovima poslao dokumente s 31 uputom za treninge. Između ostalog, klubovi moraju osigurati “drive-through” centre za testiranje igrača i članova stožera koji imaju simptome, svlačionice igrači smiju koristiti samo u manjim grupicama i pridržavajući se socijalne distance, zajednički obroci još su zabranjeni.

Klubovi garantiraju da će se svega toga pridržavati, a većina ih je započela s treninzima još početkom aprila.

(Index.hr)