Teroristi, za koje se vjeruje da su pripadnici jedne džihadističke grupe, napali su proteklog vikenda prepunu pijacu u Burkini Faso i ubili više od 30 ljudi, saopćile su vlasti, dok se sigurnosna situacija u toj zemlji zapadne Afrike pogoršava.
Broj ubijenih mogao bi iznositi čak i 50 ljudi, javila je nacionalna televizija Burkine Faso u ponedjeljak navečer. To je drugi napad na sjeveru ove države u sedmicu dana tokom kojih su ubijeni deseci ljudi.
U međuvremenu je Norveško vijeće za izbjeglice upozorilo da bi i do 900.000 ljudi moglo biti raseljeno u zemlji do aprila, što predstavlja povećanje u odnosu na dosadašnje procjene od 560.000 raseljenih.
Informaciju o posljednjem činu nasilja u mjestu Silgadji u pokrajini Soum teško je bilo dobiti, jer džihadisti onesposobljavaju lokalne telefonske mreže prije nego što izvrše masakre na nemirnoj granici te zemlje s Malijem.
Nekoliko dana ranije militanti su ubili 36 civila na tržnici u susjednoj pokrajini Sanmatenga.
Ekstremistički napadi dramatično su eskalirali u Burkini Faso, dok je broj ubijenih porastao s osamdesetak u 2016. na više od 1.800 u 2019. godini, prema podacima Ujedinjenih nacija. Vojska Burkine Faso, koja prolazi obuku francuske i američke vojske, bori se da suzbije nasilje posljednjih godina.
Ministarstvo odbrane Burkine Faso pokušalo je da regrutuje još 2.000 vojnika, a parlament je odobrio korištenje civilnih dobrovoljaca u borbi protiv ekstremista. Ovaj potez je zabrinuo grupe za ljudska prava.
Jan Egeland, generalni sekretar Norveškog izbjegličkog vijeća, izjavio je tokom posjete Burkini Faso da su humanitarne potrebe te zemlje enormne.
– Nesigurnost i nedovoljno finansiranje ozbiljno ometaju naš rad. Donatorske vlade nisu uvidjele da je ovo najbrže rastuća svjetska izbjeglička kriza. Bit ćemo svjedoci slabog humanitarnog odgovora na golemu ljudsku katastrofu – izjavio je Egeland, prenosi Associated Press.
( FENA)