Kada beba doji ili hrani nekom drugom hranom,ona često proguta i veliku količinu zraka što može prouzrokovati probleme sa stomakom i bolne grčeve. Redovnim lupkanjem bebe tijekom hranjenja možete joj pomoći da se osjeća bolje, prestane plakati i da joj bude ugodnije.
Na podrigivanje beba posebnu pažnju trebate obratiti u njenim prvim mjesecima. Bebe trebaju podrignuti nakon ili u toku obroka. Kada beba prestane sa sisanjem, obično se napreže i uvija što je jasan znak da treba podrignuti.
Bebu lagano podignite i tapšite po leđima dok ne podrigne. Kada beba snažno podrigne ponovo joj ponudite dojku ili bočicu.
Postoje tri načina kako bebi možete pomoći da podrigne.
Stavite je na grudi
U ovom tradicionalnom položaju stavite bebinu glavu na ramena i lagano mazite bebina leđa. Možete izmjenjivati lagano, nježno maženje i umirujuće trljanje u krugovima. Prije nego stavite bebu da podrigne, na svoje rame stavite krpu ili peškir.
Stavite bebu na krilo
Lagano je stavite u polusjedeći položaj i njenu glavu pridržite rukom. Bebu ne držite za grlo nego za bradu. Drugom rukom lagano tapkajte bebina leđa i trljate malim kružnim pokretima.
Stavite bebu na koljena
Treći uobičajeni položaj je staviti bebu da leži na trbuhu i slično kao u ostalim položajima trebate je lagano tapšati i trljati po leđima.
Ukoliko je beba zaspala tijekom hranjenja nemojte je buditi da bi podrignula. No stavite je u bočni položaj jer bi u snu mogla bljucnuti.
(Klix.ba)